Aktualności

Niebieskie Zabrze 2019 - harmonogram

Niebieskie Zabrze 2019 - harmonogram

Kwiecień, to szczególnie ważny dla nas miesiąc. W tym wiosennym miesiącu koncentrujemy naszą uwagę na problematyce autyzmu, dlatego też nasza Szkoła organizuje już V edycję Kampanii Społecznej Informacyjno-Edukacyjnej „Niebieskie Zabrze” propagującej wiedzę o autyzmie. Tegoroczna kampania prowadzona jest pod hasłem „Nie mówię, ale się porozumiewam”...

Więcej...

List otwarty dyrektor Szkoły Podstawowej nr 41 Specjalnej w Zabrzu, Pani Teresy Paradowskiej z okazji 5 edycji kampanii Niebieskie Zabrze

Już po raz piąty społeczność Szkoły Podstawowej Nr 41 Specjalnej w Zabrzu angażuje się wokół problematyki autyzmu w ramach Kampanii Niebieskie Zabrze. Każda z poprzednich edycji miała na celu kształtowanie postaw tolerancji, zrozumienia i empatii dla osób dotkniętych autyzmem ich rodzin.

Analiza działań podejmowanych w kolejnych latach w ramach kampanii była podstawą do skupienia się na najważniejszych aspektach funkcjonowania tych osób i wyłonieniu zadań priorytetowych dla poprawy ich relacji z otoczeniem, aby czuli się rozumiani i mogli przekazywać w dostępny dla siebie sposób intencje, emocje, komunikaty.

Więcej...

Nasze zwycięstwo w Berlinie!

Nasze zwycięstwo w Berlinie!

Jest nam niezwykle miło poinformować nasz projekt "Nie mówię, ale się porozumiewam", realizowany w ramach Kampanii Niebieskie Zabrze,zdobył wyróżnienie podczas finału konkursu Polsko Niemieckiej Wymiany Młodzieży.

Więcej...

Projekt: Nie mówię, ale się porozumiewam

Projekt: Nie mówię, ale się porozumiewam

We wtorek, 24 kwietnia Szkoła Podstawowa 41 Specjalna w Zabrzu przywitała gości – uczniów i opiekunów z Pestalozzi-Schule z Essen. Spotkanie z niemieckimi przyjaciółmi trwało, aż do soboty 28 kwietnia i było skutkiem przystąpienia tejże placówki do projektu Wspólna Europa. Jeden cel. Temat projektu brzmiał: Nie mówię, ale się porozumiewam i jest organizowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM).

Więcej...

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM)

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM)

We wtorek, 24 kwietnia Szkoła Podstawowa 41 Specjalna w ramach Kampanii Niebieskie Zabrze gościć będzie uczniów i opiekunów z Pestalozzi-Schule z Essen. Spotkanie z niemieckimi przyjaciółmi potrwa, aż do piątku 27 kwietnia i jest skutkiem przystąpienia naszej placówki do projektu Wspólna Europa. Jeden cel. Temat projektu brzmi: Nie mówię, ale się porozumiewam i jest organizowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM).

Więcej...

Zapal się na niebiesko – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

fot. Rafał Bigda

Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, już od 2008 roku. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy czy AIDS.

Dlatego od 2do 8  kwietna w ramach Kampanii Niebieskie Zabrze został podświetlony na niebiesko Szyb Maciej.

Dziękujemy.

Więcej...

Trzecia edycja Niebieskiego Dogtrekkingu

Trzecia edycja Niebieskiego Dogtrekkingu

Z całego serca dziękujemy ekipie Wilds Dog Team i firmie Tropical za organizację trzeciej edycji Niebieskiego Dogtrekkingu. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Więcej...

Niebieskie Zabrze 2018 - harmonogram

Szanowni Państwo,

Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 41 Specjalnej w Zabrzu informuje, iż w ramach  tegorocznej, czwartej edycji Kampanii Społecznej  Edukacyjno – Informacyjnej „Niebieskie Zabrze” zorganizowany zostanie:

  • Od 02 do 08 kwietnia – podświetlenie na niebiesko Szybu Maciej w Zabrzu
  • Od 03 do 14 kwietnia – druga wystawa prac dzieci z autyzmem, uczniów Szkoły Podstawowej Nr 41 Specjalnej w Zabrzu  pod hasłem „Mój Niebieski Świat” w Szybie Maciej w Zabrzu
  • Od 02 do 30 kwietnia – wystawa pod hasłem „Nie bądź zielony w temacie autyzmu, w kwietniu bądź niebieski” na terenie Szkoły Podstawowej Nr 41 w Zabrzu
  • 07 kwietnia – trzeci charytatywny „Niebieski dogtrekking” w Reczkowe, woj. małopolskie
  • Od 23 do 29 kwietnia - Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży pod hasłem „Nie mówię, ale się porozumiewam” uczniów z autyzmem nie komunikujących się werbalnie. Podczas pobytu naszych gości z Niemiec planujemy: dzień aktywności ruchowej, dzień nauki, dzień muzyki, dzień teatru oraz dzień natury. Wydarzeniu towarzyszyć będą liczne warsztaty, spotkania, panele dyskusyjne i wymiana doświadczeń w pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Jednocześnie informujemy, że nazwa Kampania „Niebieskie Zabrze” i jej logo jest własnością Szkoły Podstawowej Nr 41 Specjalnej w Zabrzu. W związku z tym wyłączność do korzystania z nazwy „Niebieskie Zabrze” oraz logo kampanii posiada Szkoła Podstawowa Nr 41 Specjalna w Zabrzu.

Więcej...

Zakup sprzętu specjalistycznego do komunikacji

Zakup sprzętu specjalistycznego do komunikacji

W ramach środków pozyskanych dzięki działaniom wielu osób w podczas ubiegłorocznej kampanii społecznej NIEBIESKIE ZABRZE dokonano zakupu następujących pomocy specjalistycznych do komunikacji AAC.

Więcej...

Konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży

Konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży
Szkoła Podstawowa 41 Specjalna uczestniczy w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży odbywającego się pod hasłem "razem w Europie. Jeden cel", którego organizatorem jest Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Konkurs jest poświęcony tematyce różnorodności i bierze w nim udział łącznie 20 polsko -niemieckich i trójstronnych projektów.
 
Konkurs składa się z trzech etapów. Etap pierwszy trwał do końca 2017 roku. W ramach I etapu należało do 20 września 2017 r. nadesłać szkic projektu za, w październiku wybrano 20 finalistów konkursu w kategoriach "wymiana szkolna" i wymiana pozaszkolna" oraz 27-30 listopada 2017 r.odbyło się seminarium w Krzyżowej dla organizatorów finałowych projektów.

Więcej...

Autyzm a metody AAC

Autyzm a metody AAC

AAC to ogół metod, które są stosowane do wspierania komunikacji osób mających trudności w werbalnym porozumiewaniu się. Do jednych z tych osób należą dzieci z autyzmem. Metody te umożliwiają takim osobom wyrażanie swoich potrzeb, preferencji, myśli, opinii, a w konsekwencji pomagają w nawiązywaniu relacji z innymi osobami. W celu ułatwieniu komunikacji dzieciom z autyzmem wprowadzamy symbole, które pomagają im rozumieć język i coraz lepiej go używać, wspomagając tym samym proces nabywania mowy.

Więcej...

Informacja

Zespół Szkół Specjalnych nr 41 w Zabrzu

Informujemy że z dniem 1 września 2017 r. nastąpiła zmiana nazwy Zespołu Szkół Specjalnych nr 41 w Zabrzu.
Obecna nazwa to Szkoła Podstawowa nr 41 Specjalna w Zabrzu.

Więcej...