Aktualności

AkcjakomunikAACja

AkcjakomunikAACja

Zespół Szkół Specjalnych nr 41 w Zabrzu włączył się w AkcjakomunikAACja której celem jest: ukazanie relacji terapeutycznej jako interakcji, zwrócenie uwagi na poszanowanie godności osób mających trudności komunikacyjne oraz pokazanie podejść terapeutycznych respektujących prawo każdej osoby do komunikowania się.

Więcej...

Niebieskie zajęcia integracyjne

Niebieskie zajęcia integracyjne

Kwietniowe, przedświąteczne spotkanie uczniów SP 6 i ZSS 41 przygotowane przez p. Aldonę Żmudę nie bez powodu było w odcieniach koloru niebieskiego. Zajęcia związane były z Obchodami Światowego Dnia Osób z Autyzmem. W ten sposób zwrócono uwagę dzieci na osoby z autyzmem. Pisanki wykonane przez dzieci w ramach zajęć plastycznych również były niebieskie.

Więcej...

Spotkanie z Panią Agnieszką Kossowską - autorką książki "Duże sprawy w małych głowach"

Spotkanie z Panią Agnieszką Kossowską - autorką książki "Duże sprawy w małych głowach"

Dnia 07.04.2017 r. odbyło się bardzo dla nas inspirujące spotkanie z Panią Agnieszką Kossowską - autorką książki "Duże sprawy w małych głowach". Prelekcja mamy chłopca z autyzmem i warsztaty o komunikacji przygotowanie przez nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych nr 41 - Panią Agnieszkę Paluch, Panią Agnieszkę Kazimierską-Bauerek, Panią Natalię Niedbałę napełniły nasze głowy ważnymi informacjami, ale też emocjami.

Dziękujemy Pani Agnieszce Kossowskiej, za spotkanie. Przypominamy, że w tym roku trzecia już edycja "Kampania Niebieskie Zabrze" jest poświęcona komunikacji.

Więcej...

Druga edycja Niebieskiego Dogtrekkingu

Druga edycja Niebieskiego Dogtrekkingu

Z całego serca dziękujemy ekipie Wilds Dog Team i firmie Tropical za organizację drugiej edycji Niebieskiego Dogtrekkingu. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Więcej...

W Kolorze Nieba, w Kolorze Łez

2 kwietnia kolor niebieski daje osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie. Każdy może wyrazić swoją solidarność: oświetlić budynek na niebiesko, dodać niebieski kolor do ubrania, propagować logo akcji w Internecie (np. na Facebooku) a także wesprzeć finansowo organizacje działające na rzecz osób z autyzmem (np. przekazując im 1% podatku lub darowiznę). Zespół Szkół od wielu lat jest zaangażowany w działania na rzecz osób ze spektrum autyzmu.

Więcej...

JiMBOX dla Niebieskiego Zabrza

Miło nam poinformować, że już po raz trzeci Fundacja JiM zauważyła działania podejmowane w ramach kampanii "Niebieskie Zabrze", przyznając nam JiM BOXa.

Zobacz też: http://jim.org/polskananiebiesko

Więcej...

Wernisaż pt: „Mój niebieski świat”

Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Nr 41 w Zabrzu zaprasza dnia 31 marca 2017 r. o godz. 10.15 do Szybu Maciej na wernisaż pt: „Mój niebieski świat” inaugurujący III edycję Kampanii Edukacyjno – Informacyjnej Niebieskie Zabrze.

Więcej...

Porozmawiajmy o AAC – oswoić to co niezrozumiałe

Już po raz trzeci z inicjatywy nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych Nr 41 w Zabrzu chcemy zainteresować społeczność miasta, a poprzez Internet szerszego odbiorcę problematyką trudności funkcjonowania oraz komunikowania się osób z autyzmem, zakładając, że to co zrozumiałe i oswojone buduje lepsze relacje, powoduje otwartość i większą tolerancję. Mamy świadomość, że wpływ na zmianę postaw wobec innych następuje etapami.

Obecna edycja poprzedzona działaniami edukacyjnymi skierowanymi na pokonywanie stereotypów na temat dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – skupiona jest na komunikacji.

Formularz zgłoszeniowy

Więcej...

Wizyta przedszkolaków

Jednym z celów Kampanii Niebieskie Zabrze jest propagowanie wiedzy na temat sytuacji osób niepełnosprawnych. Dziś była ku temu świetna okazja. W naszej szkole gościły dzieci 4-5 letnie z grupy „Gwiazdki” z Przedszkola Nr 19. Wraz ze swoja panią Wandą Kościelską wzięły udział w zajęciach integracyjnych na temat sposobów komunikowania się osób niemówiących. Motywem przewodnim zajęć był fragment książki „Duże sprawy w małych głowach” autorstwa Agnieszki Kossowskiej.

Więcej...

„Duże sprawy w małych głowach”

„Duże sprawy w małych głowach”
W związku z obchodami Dnia Świadomości Autyzmu organizatorzy Kampanii Niebieskie Zabrze zapraszają rodziców, opiekunów, nauczycieli dzieci niepełnosprawnych na spotnienie z niezwykłą Mamą Panią Agnieszką Kossowską, autorką książki „Duże sprawy w małych głowach”, które odbędzie się dnia 7 kwietnia 2017r w siedzibie Zespołu Szkół Specjalnych Nr 41 w Zabrzu przy ul. Konopnickiej 3.

Więcej...

Staż w Warszawie

Za nami staż w Zespole Szkół Specjalnych Nr 109 w Warszawie. Przez kilka dni nauczycielki naszej szkoły – Panie Agnieszka Paluch i Agnieszka Kazimierska Bauerek miały okazje obserwować prace specjalistów, którzy mają duże doświadczenie we wprowadzaniu technik AAC u osób niekomunikujących się werbalnie lub komunikujących się w sposób niewystarczający.

Więcej...

Warsztaty Sensoplastyki „Akademia Zmysłów”

W ramach kampanii Niebieskie Zabrze w Zespole Szkół Specjalnych nr 41 w Zabrzu ruszają warsztaty Sensoplastyki „Akademia Zmysłów” dla dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju. Sensoplastyka to twórcza zabawa dająca radość samodzielnego tworzenia, wspólnego działania, poznawania świata i siebie.

Więcej...