Aktualności

Wyjazd do Essen

W niedzielę, 07.10.2018r. grupa naszych uczniów wraz z nauczycielami i rodzicami wyjechała do Essen. Spotkanie z niemieckimi przyjaciółmi jest skutkiem przystąpienia naszej placówki do projektu Wspólna Europa. Jeden cel. Temat projektu brzmi: Nie mówię, ale się porozumiewam i jest organizowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM).

Więcej...

Projekt: Nie mówię, ale się porozumiewam

Projekt: Nie mówię, ale się porozumiewam

We wtorek, 24 kwietnia Szkoła Podstawowa 41 Specjalna w Zabrzu przywitała gości – uczniów i opiekunów z Pestalozzi-Schule z Essen. Spotkanie z niemieckimi przyjaciółmi trwało, aż do soboty 28 kwietnia i było skutkiem przystąpienia tejże placówki do projektu Wspólna Europa. Jeden cel. Temat projektu brzmiał: Nie mówię, ale się porozumiewam i jest organizowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM).

Więcej...

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM)

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM)

We wtorek, 24 kwietnia Szkoła Podstawowa 41 Specjalna w ramach Kampanii Niebieskie Zabrze gościć będzie uczniów i opiekunów z Pestalozzi-Schule z Essen. Spotkanie z niemieckimi przyjaciółmi potrwa, aż do piątku 27 kwietnia i jest skutkiem przystąpienia naszej placówki do projektu Wspólna Europa. Jeden cel. Temat projektu brzmi: Nie mówię, ale się porozumiewam i jest organizowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży (PNWM).

Więcej...

Zapal się na niebiesko – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

fot. Rafał Bigda

Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, już od 2008 roku. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy czy AIDS.

Dlatego od 2do 8  kwietna w ramach Kampanii Niebieskie Zabrze został podświetlony na niebiesko Szyb Maciej.

Dziękujemy.

Więcej...

Trzecia edycja Niebieskiego Dogtrekkingu

Trzecia edycja Niebieskiego Dogtrekkingu

Z całego serca dziękujemy ekipie Wilds Dog Team i firmie Tropical za organizację trzeciej edycji Niebieskiego Dogtrekkingu. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Więcej...

Niebieskie Zabrze 2018 - harmonogram

Szanowni Państwo,

Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 41 Specjalnej w Zabrzu informuje, iż w ramach  tegorocznej, czwartej edycji Kampanii Społecznej  Edukacyjno – Informacyjnej „Niebieskie Zabrze” zorganizowany zostanie:

  • Od 02 do 08 kwietnia – podświetlenie na niebiesko Szybu Maciej w Zabrzu
  • Od 03 do 14 kwietnia – druga wystawa prac dzieci z autyzmem, uczniów Szkoły Podstawowej Nr 41 Specjalnej w Zabrzu  pod hasłem „Mój Niebieski Świat” w Szybie Maciej w Zabrzu
  • Od 02 do 30 kwietnia – wystawa pod hasłem „Nie bądź zielony w temacie autyzmu, w kwietniu bądź niebieski” na terenie Szkoły Podstawowej Nr 41 w Zabrzu
  • 07 kwietnia – trzeci charytatywny „Niebieski dogtrekking” w Reczkowe, woj. małopolskie
  • Od 23 do 29 kwietnia - Polsko – Niemiecka Wymiana Młodzieży pod hasłem „Nie mówię, ale się porozumiewam” uczniów z autyzmem nie komunikujących się werbalnie. Podczas pobytu naszych gości z Niemiec planujemy: dzień aktywności ruchowej, dzień nauki, dzień muzyki, dzień teatru oraz dzień natury. Wydarzeniu towarzyszyć będą liczne warsztaty, spotkania, panele dyskusyjne i wymiana doświadczeń w pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Jednocześnie informujemy, że nazwa Kampania „Niebieskie Zabrze” i jej logo jest własnością Szkoły Podstawowej Nr 41 Specjalnej w Zabrzu. W związku z tym wyłączność do korzystania z nazwy „Niebieskie Zabrze” oraz logo kampanii posiada Szkoła Podstawowa Nr 41 Specjalna w Zabrzu.

Więcej...

Zakup sprzętu specjalistycznego do komunikacji

Zakup sprzętu specjalistycznego do komunikacji

W ramach środków pozyskanych dzięki działaniom wielu osób w podczas ubiegłorocznej kampanii społecznej NIEBIESKIE ZABRZE dokonano zakupu następujących pomocy specjalistycznych do komunikacji AAC.

Więcej...

Konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży

Konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży
Szkoła Podstawowa 41 Specjalna uczestniczy w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży odbywającego się pod hasłem "razem w Europie. Jeden cel", którego organizatorem jest Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Konkurs jest poświęcony tematyce różnorodności i bierze w nim udział łącznie 20 polsko -niemieckich i trójstronnych projektów.
 
Konkurs składa się z trzech etapów. Etap pierwszy trwał do końca 2017 roku. W ramach I etapu należało do 20 września 2017 r. nadesłać szkic projektu za, w październiku wybrano 20 finalistów konkursu w kategoriach "wymiana szkolna" i wymiana pozaszkolna" oraz 27-30 listopada 2017 r.odbyło się seminarium w Krzyżowej dla organizatorów finałowych projektów.

Więcej...

Autyzm a metody AAC

Autyzm a metody AAC

AAC to ogół metod, które są stosowane do wspierania komunikacji osób mających trudności w werbalnym porozumiewaniu się. Do jednych z tych osób należą dzieci z autyzmem. Metody te umożliwiają takim osobom wyrażanie swoich potrzeb, preferencji, myśli, opinii, a w konsekwencji pomagają w nawiązywaniu relacji z innymi osobami. W celu ułatwieniu komunikacji dzieciom z autyzmem wprowadzamy symbole, które pomagają im rozumieć język i coraz lepiej go używać, wspomagając tym samym proces nabywania mowy.

Więcej...

Informacja

Zespół Szkół Specjalnych nr 41 w Zabrzu

Informujemy że z dniem 1 września 2017 r. nastąpiła zmiana nazwy Zespołu Szkół Specjalnych nr 41 w Zabrzu.
Obecna nazwa to Szkoła Podstawowa nr 41 Specjalna w Zabrzu.

Więcej...

AkcjakomunikAACja

AkcjakomunikAACja

Zespół Szkół Specjalnych nr 41 w Zabrzu włączył się w AkcjakomunikAACja której celem jest: ukazanie relacji terapeutycznej jako interakcji, zwrócenie uwagi na poszanowanie godności osób mających trudności komunikacyjne oraz pokazanie podejść terapeutycznych respektujących prawo każdej osoby do komunikowania się.

Więcej...

Niebieskie zajęcia integracyjne

Niebieskie zajęcia integracyjne

Kwietniowe, przedświąteczne spotkanie uczniów SP 6 i ZSS 41 przygotowane przez p. Aldonę Żmudę nie bez powodu było w odcieniach koloru niebieskiego. Zajęcia związane były z Obchodami Światowego Dnia Osób z Autyzmem. W ten sposób zwrócono uwagę dzieci na osoby z autyzmem. Pisanki wykonane przez dzieci w ramach zajęć plastycznych również były niebieskie.

Więcej...