Aktualności

Konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży

Konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży
Szkoła Podstawowa 41 Specjalna uczestniczy w konkursie o Polsko-Niemiecką Nagrodę Młodzieży odbywającego się pod hasłem "razem w Europie. Jeden cel", którego organizatorem jest Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Konkurs jest poświęcony tematyce różnorodności i bierze w nim udział łącznie 20 polsko -niemieckich i trójstronnych projektów.
 
Konkurs składa się z trzech etapów. Etap pierwszy trwał do końca 2017 roku. W ramach I etapu należało do 20 września 2017 r. nadesłać szkic projektu za, w październiku wybrano 20 finalistów konkursu w kategoriach "wymiana szkolna" i wymiana pozaszkolna" oraz 27-30 listopada 2017 r.odbyło się seminarium w Krzyżowej dla organizatorów finałowych projektów.

Więcej...

Autyzm a metody AAC

Autyzm a metody AAC

AAC to ogół metod, które są stosowane do wspierania komunikacji osób mających trudności w werbalnym porozumiewaniu się. Do jednych z tych osób należą dzieci z autyzmem. Metody te umożliwiają takim osobom wyrażanie swoich potrzeb, preferencji, myśli, opinii, a w konsekwencji pomagają w nawiązywaniu relacji z innymi osobami. W celu ułatwieniu komunikacji dzieciom z autyzmem wprowadzamy symbole, które pomagają im rozumieć język i coraz lepiej go używać, wspomagając tym samym proces nabywania mowy.

Więcej...

Informacja

Zespół Szkół Specjalnych nr 41 w Zabrzu

Informujemy że z dniem 1 września 2017 r. nastąpiła zmiana nazwy Zespołu Szkół Specjalnych nr 41 w Zabrzu.
Obecna nazwa to Szkoła Podstawowa nr 41 Specjalna w Zabrzu.

Więcej...

AkcjakomunikAACja

AkcjakomunikAACja

Zespół Szkół Specjalnych nr 41 w Zabrzu włączył się w AkcjakomunikAACja której celem jest: ukazanie relacji terapeutycznej jako interakcji, zwrócenie uwagi na poszanowanie godności osób mających trudności komunikacyjne oraz pokazanie podejść terapeutycznych respektujących prawo każdej osoby do komunikowania się.

Więcej...

Niebieskie zajęcia integracyjne

Niebieskie zajęcia integracyjne

Kwietniowe, przedświąteczne spotkanie uczniów SP 6 i ZSS 41 przygotowane przez p. Aldonę Żmudę nie bez powodu było w odcieniach koloru niebieskiego. Zajęcia związane były z Obchodami Światowego Dnia Osób z Autyzmem. W ten sposób zwrócono uwagę dzieci na osoby z autyzmem. Pisanki wykonane przez dzieci w ramach zajęć plastycznych również były niebieskie.

Więcej...

Spotkanie z Panią Agnieszką Kossowską - autorką książki "Duże sprawy w małych głowach"

Spotkanie z Panią Agnieszką Kossowską - autorką książki "Duże sprawy w małych głowach"

Dnia 07.04.2017 r. odbyło się bardzo dla nas inspirujące spotkanie z Panią Agnieszką Kossowską - autorką książki "Duże sprawy w małych głowach". Prelekcja mamy chłopca z autyzmem i warsztaty o komunikacji przygotowanie przez nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych nr 41 - Panią Agnieszkę Paluch, Panią Agnieszkę Kazimierską-Bauerek, Panią Natalię Niedbałę napełniły nasze głowy ważnymi informacjami, ale też emocjami.

Dziękujemy Pani Agnieszce Kossowskiej, za spotkanie. Przypominamy, że w tym roku trzecia już edycja "Kampania Niebieskie Zabrze" jest poświęcona komunikacji.

Więcej...

Druga edycja Niebieskiego Dogtrekkingu

Druga edycja Niebieskiego Dogtrekkingu

Z całego serca dziękujemy ekipie Wilds Dog Team i firmie Tropical za organizację drugiej edycji Niebieskiego Dogtrekkingu. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Więcej...

W Kolorze Nieba, w Kolorze Łez

2 kwietnia kolor niebieski daje osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie. Każdy może wyrazić swoją solidarność: oświetlić budynek na niebiesko, dodać niebieski kolor do ubrania, propagować logo akcji w Internecie (np. na Facebooku) a także wesprzeć finansowo organizacje działające na rzecz osób z autyzmem (np. przekazując im 1% podatku lub darowiznę). Zespół Szkół od wielu lat jest zaangażowany w działania na rzecz osób ze spektrum autyzmu.

Więcej...

JiMBOX dla Niebieskiego Zabrza

Miło nam poinformować, że już po raz trzeci Fundacja JiM zauważyła działania podejmowane w ramach kampanii "Niebieskie Zabrze", przyznając nam JiM BOXa.

Zobacz też: http://jim.org/polskananiebiesko

Więcej...

Wernisaż pt: „Mój niebieski świat”

Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Nr 41 w Zabrzu zaprasza dnia 31 marca 2017 r. o godz. 10.15 do Szybu Maciej na wernisaż pt: „Mój niebieski świat” inaugurujący III edycję Kampanii Edukacyjno – Informacyjnej Niebieskie Zabrze.

Więcej...

Porozmawiajmy o AAC – oswoić to co niezrozumiałe

Już po raz trzeci z inicjatywy nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych Nr 41 w Zabrzu chcemy zainteresować społeczność miasta, a poprzez Internet szerszego odbiorcę problematyką trudności funkcjonowania oraz komunikowania się osób z autyzmem, zakładając, że to co zrozumiałe i oswojone buduje lepsze relacje, powoduje otwartość i większą tolerancję. Mamy świadomość, że wpływ na zmianę postaw wobec innych następuje etapami.

Obecna edycja poprzedzona działaniami edukacyjnymi skierowanymi na pokonywanie stereotypów na temat dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – skupiona jest na komunikacji.

Formularz zgłoszeniowy

Więcej...

Wizyta przedszkolaków

Jednym z celów Kampanii Niebieskie Zabrze jest propagowanie wiedzy na temat sytuacji osób niepełnosprawnych. Dziś była ku temu świetna okazja. W naszej szkole gościły dzieci 4-5 letnie z grupy „Gwiazdki” z Przedszkola Nr 19. Wraz ze swoja panią Wandą Kościelską wzięły udział w zajęciach integracyjnych na temat sposobów komunikowania się osób niemówiących. Motywem przewodnim zajęć był fragment książki „Duże sprawy w małych głowach” autorstwa Agnieszki Kossowskiej.

Więcej...